• Emailptgj@johor.gov.my
  • AddressBangunan Dato' Mohamad Salleh Perang, Kota Iskandar, Peti Surat 718, 79576 Iskandar Puteri, Johor Darul Ta'zim.
  • Emailptgj@johor.gov.my
  • AddressBangunan Dato' Mohamad Salleh Perang, Kota Iskandar, Peti Surat 718, 79576 Iskandar Puteri, Johor Darul Ta'zim.

Profil Daerah Pontian

Pejabat Tanah Daerah Pontian terletak di Aras bawah Bangunan Sultan Ismail di Kawasan pentadbiran kerajaan di Bandar Pontian. Jabatan ini ditadbir oleh seorang Pentadbir Tanah dan dibantu oleh tiga orang Penolong Pentadbir Tanah yang ditempatkan di tiga bahagian utama. Peranan utama jabatan ini ialah menguruskan segala urusan yang berkaitan tanah bagi kawasan Daerah Pontian.  Jabatan ini terdiri daripada beberapa unit yang diketuai oleh Pentadbir Tanah Pontian:-

  • Unit Pentadbiran / Kewangan
  • Unit Pembangunan dan Pelupusan
  • Unit Pendaftaran
  • Unit Hasil dan Kuatkuasa
  • Unit Teknologi Maklumat
  • Unit Perundangan

PETA DAERAH PONTIAN

KELUASAN MUKIM-MUKIM DI DAERAH PONTIAN

MukimKeluasan
(ek)(ha)  
Pontian30,46412,328.354  
Ayer Baloi35,13614,219.049  
Ayer Masin10,7524,351.184  
Api-Api20,7368,391.569  
Benut33,64413,623.349  
Jeram Batu27,20011,007.459  
Pengkalan Raja2,368958.297  
Rimba Terjun19,8408,028.970  
Serkat15,9366,112.378  
Sg. Karang15,9366,449.076  
Sg. Pinggan15,3606,215.977  
Jumlah227,37291,685.662  

Kebanyakan urusan di Pejabat Tanah Daerah Pontian dikendalikan menggunakan sistem maklumat berkomputer dan secara online. Sistem Pendaftaran Tanah Berkomputer (SPTB) dan E-Consent digunakan di bahagian Pendaftaran. Sistem Hasil Tanah Johor (SHTJ) digunakan  di bahagian Hasil manakala Sistem E-RMKJ digunakan di bahagian pelupusan dan pembangunan.

Ubah bahasa ยป
Saiz Font
Warna Latar belakang
Pentadbiran Tanah Johor